Csincsilla City

Minden ami csincsilla. Itt mindent megtalálsz róluk, hogy hogy tartsd, neveld etesd őket. :)


Ha csincsillát tartasz, sokszor kerülhetsz olyan helyzetbe, amikor azonnal döntened kell és kedvenced kényelme, egészsége, sőt néha az élete a tét. Sajnos sok téves informásció kering róluk a neten, megfelelő tanácsadó könyv pedig nem igazán létezik. Ezért összegyűjtöttük a legfontosabbakat neked.

Allergia 

A csincsilla szőre különleges abból a szempontból is, hogy nem allergizál. Ha érzékeny vagy, akkor a homokfürdő miatt szálló por, illetve a csinik alapeledele, a gyógynövényes szárított alpesi fű, vagy a széna allergizálhat. Bár a szénaproblémát kikerülheted, ha szálas helyett préselt szénapelleteket adsz kedvencednek. Mielőtt ezt a puha szőrmókot választanád házi kedvencnek, ezt gondold végig. A gazdiváltás megviseli őket, épp úgy, mint téged az allergiád.

Alom 
A fa pellet (préselt kis rudak) almot általában nem cseretik a csinik, kényelmetlen rajta feküdni, ugrabugrálni. Nagyon jó a papír alapú alom, a pormentes nagy szemű forgács (puha fából), vagy a szalmából préselt pellet alom. Asztalosműhelyből is vehetsz forgácsot, ha van közelben, de ne legyen friss fenyő, vagy mérgező fa az anyaga. 
(Ne használd: diófa, bodza, tölgy, akácfa, tiszafa, aranyeső, cédrus, friss (!) fenyő, csonthéjas gyümölcsfák, pl. cseresznye, meggy, szilva, barack... és permetezett fák.)
Macskaalmot sokan használnak a csinek alá, ám ez kiszárítja a szőrmókok talpán a bőrt, keservesen gyógyuló sebet is okozhat ezzel. 
Heti cserével nincs szaga az alomnak, ám, ha mégis ragaszkodsz a macsakalomhoz, akkor csak a ketrec sarkába – ahová pisilni járnak – tegyél belőle egy keveset a forgács alá. 
A talpfekély gyakori probléma a keveset mozgó állatoknál, de az elpiszkolódott, illetve kemény alom is okozhatja. Az állatorvostól kapott krémmel kezelhető. Míg meg nem gyógyul, a megszokott alom helyett inkább régi (tiszta) törülközőt, vagy más textilt tegyünk. Ugyanígy járunk el a frissen műtött csinek esetében is, hogy minél tisztábban tarthassuk a se
bet és környékét. 
Élettartam 
A csincsillák várható maximális
élettartamáról megoszló adatokat publikálnak. A 8-10 évtől egészen a 15-20 évig. Ideális állapotban inkább az utóbbi igaz, de kevés olyan csiniről hallottam, aki ilyen magas kort megért. Ennek az egyik oka az lehet, hogy gyakorlatilag a teljes csincsillapopuláció 11 állatka utóda, így alapból elég durva a beltenyészet. Másrészt igen érzékeny állatok. 
Nehezen viselik az időjárási frontokat, érzékenyek az ételeikre, s bár nem betegesek, ha baj van, az általában nagy baj. 
Nálam a legidősebb csini 10 éves. Jól van, de amolyan öregapós a viselkedése. Amikor Gossen hozzám került, 5 és fél éves volt. Aprócska, félénk teremtményként, aki egy felszámolt prémtenyészet bakja volt. Azóta született néhány nemzedék tőle, de manapság már nem tűnik apajelöltnek. Ha lehet azt mondani, hogy a csinik hálásak, akkor ő az. Boldogan alszik az ölemben, bebújik a párnák közé, és ott szunyókál. Kétéves kislány párjával jól megértik egymást, Vércukor (harapós volt kicsinek, a mamáját pedig Cukinak hívják) egy hebrencs csini, jól kiegészítik egymást. Nemrég nagyon beteg volt, hatalmas gennyes tályog nőtt az alsó fogainál. A műtét miatt 
külön kellett volna tartani, nehogy a párja kiszedje a varratokat, de olyan szomorúak voltak külön, félő volt, hogy a kisöreg és a legyengült kislány is belehal abánatba. Így állandó figyelem mellett összeraktuk őket. Összebújtak, és végre ettek is. Még Vércukor is, pedig a tályogot naponta tisztították, és bizony fájdalmai voltak. (Ilyenkor is hasznos a probiotikumokkal kiegészített tápszeres, cumisüveges táplálás.)
 
Elsősegély 
► A csincsillák mindenhova felmásznak, urgabugrálnak így előfordulhat, hogy beakad valahova a lába – akár a ketrec rácsába. Ebből ficam, törés lehet. Finoman bugyoláld be egy törülközőbe, hogy ne lifegjen szabadon és fájdalmasan a lábikó, és indulás az állatorvoshoz. 
► Ha bébicsinekre készülsz és sűrűbb rácsú ketreced van, előfordulhat, hogy két rács közé dugja a fogait a csinid, és fennakad. Ez nagyon fájdalmas, és nehéz kiszedni őkelmét. Ne feszegesd, forgasd a csinit, hanem a rácsot próbáld minél jobban szétfeszíteni. Utána futás az orvoshoz, mert ha nem is látsz külsérelmi nyomot vagy fogtörést, az orrjáratok is megsérülhettek. Márpedig  csincsilla nem tud szájon át lélegezni. 
► Hőguta esetén gyorsan le kell hűteni a szőrmókot. 
Két papírzsebkendőt márts hideg vízbe, és hajtsd a csin füleire. (Ügyelj, hogy ne folyjon bele a víz.) Ő a füleiben futó erekben hűti a vérét, a vastag bundáját hiába legyezed. 
Végső esetben mártsd az állat testét langyos (nem hideg!) vízbe. Tartsd benne 3-5 másodpercig (a feje legyen a levegőn!) és bugyoláld törülközőbe. Kétszer-háromszor megismételheted. Ha magához tért, próbáld itatni, és futás az orvoshoz.
► Ráharapott a feszültség alatt lévő vezetékre. (Vigyázat, az internet kábele, vagy a kábeltévé vezetéke is feszültség alatt van!) Ha nem látsz rajta külsérelmi nyomot, vagy furcsa viselkedést, akkor is vidd állatorvoshoz! 
► Sikerült valamelyik mérgező növényből belakmároznia. Először is hívd fel az orvosod, és mondd el neki, hogy miből és mennyit evett a csin, látsz-e rajta valami furcsát. A továbbiakra ő ad instrukciókat. Ha görcsöl, hány a csinid, indulás az orvoshoz, és útközben informáld telefonon, hogy szükség esetén fel tudjon készülni.

Elválasztás 
A bébicsinek 4 hetes korukig anya
tejen élnek, majd fokozatosan kóstolgatják a szilárd táplálékot is. 8 hetes korára a legtöbb kiscsincsilla teljesen áttér a szilárd ételre, de 11-12 hetes korukig hagyd őket a mamájukkal, ugyanis ilyenkor szocializálódnak, azaz tanulják a „viselkedési szabályokat”.

Fogak 

Az egészséges csini fogai narancssárgák, egyenletesen kopnak – nem ferdén – nincs rajtuk szuvasodás, elszíneződés. A ferde kopást állatorvossal  kell helyreigazíttatni, mert zavarja az állatot az evésben, s így nem csak fogyni fog, de a foga is gyorsan túlnőhet. 
A narancssárga szín változása, kifehéredése, töredezése súlyos vitamin- vagy ásványianyag-hiányt mutat, melynél szintén szükséges az állatorvosi kezelés. 
A szuvas fog szerencsére a csincsillák esetében is kezelhető, ráadásul – mivel folyamatosan nő a foguk – egy idő múlva lenő a szuvas rész. Ám ez azt jelenti, hogy rosszul tápláltad az állatot. Néhány csintartó oldala említi, hogy kekszet, édessüteményt, szárazkenyeret, csokoládét... ad nassolni a csininek. De ha nem szeretnéd tönkretenni a fogait és az immunrendszere alapját képező bélflóráját, akkor nem adsz neki ilyeneket. Inkább gyógynövényes, extra minőségű szénával, nagyobb ketreccel mutasd ki a szeretetedet. 
Sötét elszíneződés jeletkezhet kedvenced fogán akkor is, ha tályog van a foggyökérnél. Ez ritka, inkább a nyuszik betegsége, de előfordulhat, hiszen elég lehet, ha megszúrja az ínyt valami. 

Homok 
Speciális kavrcmentes homokra van szükség. Ennek a szemcséi nem élesek, nem teszik tönkre a szőrmókok bundáját. A homokfürdőhöz elegendő 1-2 evőkanál homok naponta. Zsírtalanítja a szőrszálakat, és imádnak benne pörögni a csincsillák. Időnként adhatsz hozzá kamillavirágot, hogy illatozzanak a bundácskák, de ne legyen benne mindig, mert a kamilla szárítja a bőrt.

Hőmérséklet 
A csineknek vastag bundájuk van, ennek ellenére télen fűtött helyiségben kell tartanod őket. Egy szőrtüszőből kb. 40 szőrszál nő ki, érthető tehát, hogy a meleget is nehezen viselik. Körülbelül 25 fok fölött már hűtened kell a szobát ahol a ketrecük van, 28 fok fölött már nagyon melegük van, és akár hőgutát is kaphatnak. (A hűtés különböző módszereiről a következő lapszámban olvashatsz bővebben.) 

Köröm 

A többi rágcsálótól eltérően a csincsillának nem karmai vannak, hanem apró körmei. Nem kell vágni!

Orvos választás 
Az egzotikus állatokkal még nagyon kevés orvos foglalkozik. Sajnos nagy az esélye, hogy ha csak „beesel” egy állatorvoshoz, fogalma sem lesz róla, hogy mit is kezdjen a csincsilláddal. Ez akár az állatod életébe is kerülhet! Ezért, ha ilyen kedves kis szőrmókot szeretnél tartani, érdeklődj a többi gazditól, hogy a környezetedben melyik doki ért a gyógyításához. Annak idején az első csinim, Füles leugrott az emeletes ágyról. Nem látszott rajta sérülés, de utána sokat sírt. (Nem könnyeznek, csak hangadással panaszkodnak.) A házunkban volt egy állatorvos, természetesnek tűnt, hogy hozzá fordulunk, aki adott neki fájdalomcsillapítót. Füles másnap is sírdogált, úgyhogy inkább elvittük az Állatorvosi Egyetem rendelőjébe, ahol véletlenül futottunk bele egy csincsilla specialistába. Gyorsan röntgen, majd kiderült, Füles mindkét első lába eltört. Mivel nekik nagyon vékony csontocskáik vannak – mint egy fogpiszkáló – már elkezdődött az összeforrás, így az egynapos késedelem miatt egy műtéttel újra el kellett volna törni a lábacskáit, hogy összeillesszék. Szerencsére olyan helyen volt a törés, hogy nem mozdultak el a csontok, így maguktól is minimális eltéréssel forrtak össze.
Segítségül néhány orvos, akik szakértői a csiniknek. 
dr. Varga József 06-1/9345-480
dr. Beregi Attila 06-20-954-9793
dr. Hábor Krisztián 06-70-577-4556
dr. 
Szabó Zoltán 06-70-285-7683
dr. Landauer Krisztina 06-1/9345-480

Társak 
A csincsillák azok közé az állatok közé tartoznak, akik egy életre választanak társat. Amikor az alig kétéves Gombóc egy nap végleg elaludt,  Filemon, a „felesége” hetekig gubbasztott a sarokban. 
Érdekes módon azonban van, hogy addig tökéletes egységet alkotó, több almot felnevelő párok egyszercsak annyira összevesznek, hogy a leányzó folyamatosan veri, akár véresre harapja párját. Ilyenkor nincs más lehetőség, azonnal szét kell őket választani. Általában ezek a nőstények már nem is fogadják vissza volt „férjüket”. A mamát ilyenkor vagy a lányaival hagyjuk együtt, vagy új partnert keresünk neki. Társaságra ugyanis minden csininek szüksége van. Ugyan sok helyen olvashatod, hogy ha naponta több órát tudsz foglalkozni kis kedvenceddel, akkor tarthatod egyedül, tapasztalatom szerint előbb-utóbb depressziós lesz a magányos csini. 
A természetben akár százfős kolóniákban élnek, de családokban. Ezt pedig nem tudjuk mi pótolni, akkor sem ha sokat játszunk vele, és szívesen üldögél a vállunkon. 
Imádnak például összebújva aludni, s ha valamelyik rosszat álmodik – van ilyen! – a társa megvigasztalja. 

Vásárlás 
Tény, hogy kézhez szokott, ismert hátterű csinit hobbytenyésztőtől lehet vásárolni, de azt gondolom, nem feltétlenül ez az egyetlen jó megoldás. 
Bevallom, én sokszor szerettem bele állatkereskedésben – néha nagyon rossz körülmények között tartott – csinikébe is. Füstinek például alig volt szőr a pofikáján, és egy meleg terráriumban szenvedett. Egyszerűen muszáj volt elhoznom, ahogy nézett a szomorú gombszemeivel. Igaz, utána 6 hétig hordtam háromnaponta a város másik végére infúzióra, kezelésre. S gyorsan kiderült, hogy ha nem hozom akkor haza, már csak 1-2 hétig él. Mire meggyógyult, különleges szerelem alakult ki köztünk. Míg én tanultam, ő ült a füzetemen, és néha csak az ő számára érthető függvényeket oldott meg a számológépemen. 
Nagy élmény volt az is, amikor a felszámolt prémtenyészetből mentett csinijeim megnyugodtak, és már megbíztak bennem. Gondold végig, milyen eredmény, ha már nem sírnak reszketve, kétségbeesetten, amikor kiveszed a ketrecből, hanem hozzád bújnak. 

Víz 
A csincsillák eredeti élőhelyén ugyan kevés a csapadék, de pl. a kaktuszokból pótolhatják a szükséges nedvességet. Ebből azonban nem szabad azt a következtetést levonni, hogy a csinik nem isznak. Igenis, a csincsillának minden nap friss vizet kell adni! Célszerű golyós itatót használni, mert viháncolás közben csak felborítanák, vagy betemetnék a vizestálkát. 





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 3
Heti: 7
Havi: 4
Össz.: 14 527

Látogatottság növelés
Oldal: Csincsillákról A-Z
Csincsilla City - © 2008 - 2024 - csini-csincsilla.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »